Rozpatrzono projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Jak podaje „portalsamorządowy.pl” sejmowa komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła we wtorek sprawozdanie o projekcie ustawy dotyczącym wspierania zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027.

Podczas pierwszego czytania poprawki – o charakterze legislacyjno-technicznym – wniosło biuro legislacyjne, a o charakterze doprecyzującym poseł Artur Szałabawka (PiS). Projekt ustawy ma na celu realizację w Polsce programu „Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027”.

„Jest to ustawa wdrażająca program europejski, program dla rozwoju rybactwa w kwocie 732 mln euro, z czego 512 mln euro to wkład z Unii Europejskiej, a 220 mln euro to wkład budżetu państwa” – powiedział we wtorek wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra.

Jak przekazał ustawa jest oparta na pięciu priorytetach, z czego pierwsze dwa dotyczą środowiska rybaków, hodowców ryb oraz ich przetwórców, pozostałe dot. działań „dookoła rybactwa i akwakultury”, czyli tzw. programy „miękkie” na rozwój m.in. społeczności rybackich i badania naukowe.

Jak przekazał wiceminister MRiRW, ustawa na nowy okres programowania uwzględnia rozwiązania, które już znajdują się w ustawie obecnie obowiązującej. „Jest to ustawa, która jest bardzo podobna względem ustawy wdrażającej program z poprzedniej perspektywy” – powiedział Ciecióra.

„Zmieniła się jedna rzecz związana z obsługą rybackich, lokalnych grup działania. Tutaj ujednolicamy przepisy i instytucja zarządzająca będzie minister ds. rybołówstwa, a instytucją pośredniczącą ARiMR” – przekazał Ciecióra.

„Dotychczas ta instytucja zarządzająca była u marszałków poszczególnych województw. Pojedliśmy taka inicjatywę, aby ujednolicić ten system i całość wszystkich programów, wszystkich priorytetów przekazać do ministra właściwego ds. rybołówstwa jako do instytucji zarządzającej. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze na administrację, obsługę techniczną” – doprecyzował.

Jak dodał „są to duże oszczędności, dzięki którym mogliśmy więcej pieniędzy przekazać na bezpośrednie wsparcie rybaków, hodowców i przetwórców ryb”.

Wiceminister MRiRW przekazał też, że „pewną nowością i standardem w tym programie będzie zastosowanie w szerokim zakresie systemu informatycznego”. Wszystkie wnioski, we wszystkich priorytetach, mają być obsługiwane na poziomie e-wniosków, składanych drogą elektroniczną.Posłem sprawozdawcą projektu ustawy rządowego projektu ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027 został poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka.

 

Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/finanse/sejm-rozpatrzono-projekt-ustawy-o-wspieraniu-zrownowazonego-rozwoju-sektora-rybackiego,463615.html

image_pdfimage_print